10. ročník Adventní inspirace v synagoze

29.11.2014 (09:30) - 29.11.2014 (16:00)

Chápání adventního času v jeho prvotním významu důležitého liturgického údobí církevního roku v posledních desetiletích z našich myslí téměř vymizelo. Ale i když se mnozí z nás po čtyři předvánoční neděle na původní náplň adventního období nerozpomenou, přetrvává v naší kultuře řada adventních zvyků, symbolů a svátků, které nám přinášejí nejeden okamžik tiché radosti (křehká krása „barborek“ ve váze, mikulášská nadílka, zapalování adventních svíček na věnec či vůně tradičního vánočního cukroví). Zůstává však naštěstí i vůle a chuť konat dobré skutky a přispívat na dobročinné účely.

V sobotu 29. listopadu Městské muzeum a galerie Břeclav v prostorách břeclavské synagogy již po desáté připravuje předvánoční „Adventní inspiraci v synagoze“. Celá jedna dekáda úspěšné spolupráce s Oblastní charitou Břeclav dává této akci duchovní smysl nadcházejícího období adventu. Letos po návratu z rodičovské dovolené bude mít znovu hlavní prostor se svými četnými a rozmanitými prodejními výrobky paní Marie Hynková z Charvátské Nové Vsi. Návštěvníci se budou moci po celou dobu trvání akce seznamovat i s jejími technologiemi a aranžérskými postupy. Vedle tradiční nabídky – stánku se sortimentem ručně zhotovených svíček a dalších výrobků klientů Chráněné dílny ze Znojma, horňácké medoviny z Velké nad Veličkou, figurek z kukuřičného šustí, ozdob z vizovického těsta, skleněných šperků a svíček z včelího vosku – nabídneme i nově keramiku a drátování i výrobky zhotovené drháním či háčkováním. Dále nabídneme návštěvníkům kromě tradičního zdobeného perníku, jenž se u nás zhotovuje od 18. století, i reliéfní staročeský dekorativní perník. Tato nejstarší forma českého perníku má základy v 16. století a dle původní receptury ji zhotovuje paní Anna Búřilová z Hodonína. Nově se představí i ruční výroba mýdel.

Pro slavnostní 10. ročník adventní akce je připraven i rozsáhlejší kulturní program. V 9. 30 zazní fanfáry žesťů, potom následuje vystoupení Folklorního kroužku při MŠ Hřbitovní Stará Břeclav; ve 13. 45 se v synagoze představí Big band při ZUŠ Břeclav pod vedením Emila Čapky a následovat bude program CM Rosénka z Charvátské Nové Vsi. Pro malé návštěvníky, kteří si budou chtít vyzkoušet vlastní dovednost při tvorbě vánočních dekorací a zdobení perníčků, je připravena tradiční dětská vánoční dílna ve spolupráci s SVČ Duhovka. Až do závěrečné 16 hodiny budou vánoční náladu dotvářet i koledy v klavírní úpravě Štěpána Káni.

Veškerý výtěžek z dobrovolného vstupného a charitativního prodeje opět bude věnován na potřeby Charitní ošetřovatelské a pečovatelské služby Břeclav.

PhDr. Alena Káňová

ředitelka Městského muzea a galerie Břeclav