Jehlice

XXVI. Břeclavské svatováclavské slavnosti

26.09.2017 - 1.10.2017

Břeclavské hody lákají na Mekyho Žbirku i folklorní tradice

Tradice svatováclavských městských slavností v Břeclavi letos oslaví již 26. výročí. Na programu jsou o víkendu na přelomu září a října jak místní kapely a folkloristé, tak známá jména české a slovenské hudební scény. Kromě kulturního programu pod zámkem je pro návštěvníky nachystané Dřevosochání, košt vín, běžecký závod, krojový průvod či slavnostní nedělní mše. Na většinu akcí z programu je vstup zdarma.

Slavnosti předznamená úterní vernisáž děl břeclavských výtvarníků v muzeu pod vodárnou a čtvrteční koncert Břeclavského komorního orchestru v synagoze. Od pondělí do pátku budou již pošesté mistři dláta a hoblíku měnit klády v sochy před domem školství na Dřevosochání. Třídenní víkendové veselí však zahájí až páteční ruční stavění máje na louce pod břeclavským zámkem, a to od 16 hodin. Následovat bude košt vín na zimním stadionu Ice Bors Arena za doprovodu cimbálové muziky Vojara a také další ročník přidružené přehlídky mladých kapel z regionu. Od šesti hodin večer na pódiu pod zámkem zahraje valtická kapela Irnis nebo početná funky sestava z Podivína s názvem In Vino Musica. Pohořelický JuniorBand pak přiveze našlápnutý jazz i electro swing a na závěr vystoupí Rozladění mladí muži z Poštorné.

Sobotní program začne již dopoledne, a to sportovně – 41. ročníkem pochodu O zlatý hrozen jižní Moravy a Svatováclavským během na Novém Dvoře. Pro ostatní bude pod zámkem nachystaný tradiční jarmark a program pro děti, který nabídne představení místního loutkového divadla Radost a koncert proslulých Maxim Turbulenc. Polední pauzu ve 14 hodin uzavře břeclavská country kapela Čtyřlístek, po níž zazpívá rovněž domácí pěvecké seskupení The Candies. Ti připraví publikum na miláčka náctiletých – zpěváka Sebastiana, jenž potěší své fanynky koncertem s kapelou o půl páté odpoledne. Pod pódiem bude možné odpoledne zhlédnout také vystoupení tří břeclavských tanečních skupin N.C.O.D., E.M. Dancers a Actiwity D.C. Večerní program bude patřit zejména starším, které v 18 hodin potěší Naďa Urbánková s kapelou Bokomara. Známé hity si připraví i Meky Žbirka, jenž opanuje se svou skupinou pódium krátce přes osmou večerní. Závěr pak bude patřit Rolling Stones Revival z Brna.

Nedělní dopoledne přinese po desáté hodině jak sváteční promítání kina Koruna pro děti, tak slavnostní mši v kostele svatého Václava. Očekávaný hodový průvod v krojích vyrazí od gymnázia napříč centrem města ve dvě hodiny odpoledne a poté, co dorazí k zámku, zahájí pravou hodovou zábavu. Vystoupí krojované chasy, slovácké krúžky a folklorní soubory z jednotlivých městských částí a zahraje dechová hudba Lanžhotčanka. O půl šesté si příznivci křídlovek a lidových písní přijdou na své také s legendární Stříbrňankou. Na nedílnou součást slavností – festival dětských folklorních souborů – se mohou lidé těšit od půl čtvrté na zámeckém nádvoří. Představí se tam Břeclavánek, Charvatčánek, Koňárek, Šumavánek z Klatov, Ondrášek z Brna, Vienok z Bratislavy a Mladosť z bulharské Montany. (tz)

XXVI. Břeclavské svatováclavské slavnosti 2017