Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací
tel.: +420 519 323 050

Adventní inspirace

výstava

30.11.2013 (09:30) - 30.11.2013 (16:00)

 

Adventní inspirace v synagoze již po deváté

 

Chápání adventního času v jeho prvotním významu důležitého liturgického údobí církevního roku v posledních desetiletích z našich myslí téměř vymizelo. Adventní ticho a rozjímání nahradila často honba za co nejvíce dárků, přezdobeným stromečkem a přehnaným domácím úklidem. Ale i když se mnozí z nás po čtyři předvánoční neděle na původní náplň adventního období nerozpomenou, přetrvává v naší kultuře řada adventních zvyků, symbolů a svátků, které nám přinášejí nejeden okamžik tiché radosti (křehká krása „barborek“ ve váze, mikulášská nadílka, zapalování adventních svíček na věnec či vůně tradičního vánočního cukroví). Zůstává však naštěstí i vůle a chuť konat dobré skutky a přispívat na dobročinné účely.

V sobotu 30. listopadu Městské muzeum a galerie Břeclav v prostorách břeclavské synagogy již po deváté připravuje předvánoční „Adventní inspiraci v synagoze“. Právě pokračující úspěšná spolupráce s Oblastní charitou Břeclav dává této akci duchovní smysl nadcházejícího období adventu. Letos znovu hlavní prostor se svými četnými a rozmanitými prodejními výrobky bude mít Květinové studio Kopretina z Břeclavi a návštěvníci se budou moci po celou dobu trvání akce seznamovat s jejími technologiemi i aranžérskými postupy. Tradičně nabídku obohatí stánek se sortimentem ručně zhotovených svíček a dalších výrobků klientů Chráněné dílny ze Znojma, nebude chybět ani horňácká medovina z Velké nad Veličkou. Představí se i figurky z kukuřičného šustí paní Kočišové (nositelky Tradic lidového řemesla) z Vnorov, skleněné šperky, svíčky z včelího vosku, vánoční pohledy a kalendáře či dřevěné hračky. V premiéře nabídneme návštěvníkům kromě tradičního zdobeného perníku, jež se u nás zhotovuje od 18. století, i výrobky reliéfního staročeského dekorativního perníku. Tato nejstarší forma českého perníku má základy v 16. století a dle původní receptury ji zhotovuje paní Anna Búřilová z Hodonína. Nově se představí i ruční výroba mýdla a originální bylinné výtažky.

Adventní akce bude slavnostně zahájena v 9. 30 vystoupením Folklorního kroužku při MŠ Hřbitovní Stará Břeclav a MŠ Lanžhot pod vedením Jaroslava Švacha, ve 14. 00 hod se poprvé v synagoze představí žesťové soubory ZUŠ Břeclav pod vedením Emila Čapky. Pro malé návštěvníky, kteří si budou chtít vyzkoušet vlastní dovednost při tvorbě vánočních dekorací a zdobení perníčků, je připravena dětská vánoční dílna SVČ Duhovka. Až do 16 hodin budou vánoční náladu dotvářet i koledy v klavírní úpravě Štěpána Káni.

Výtěžek z dobrovolného vstupného a charitativního prodeje opět bude věnován na potřeby Charitní ošetřovatelské a pečovatelské služby Břeclav, a to k zakoupení čtyřkolových vysokých chodítek pro pacienty, kteří se špatně pohybují.

 

Kurátor akce: PhDr. Alena Káňová

 

 

 

   

 

FOTOGRAFIE

 

Napsali o nás

Vstupné

Synagoga 50/25 Kč
Zámeček Pohansko 50/25 Kč
Lichtenštejnský dům 50/25 Kč
Zámecká věž 40/20 Kč