Čtyři břeclavské věže Gottfrieda „LAF“ Wurma

15.04.2015 - 30.08.2015

Čtyři břeclavské věže Gottfrieda „LAF“ Wurma

U příležitosti Výtvarného sympozia v Břeclavi v roce 2009 vytvořil rakouský umělec Gottfried „LAF“ Wurm kresbu břeclavských věží. Gottfried Wurm se původně vyučil leteckým technikem, poté se však rozhodl studovat uměleckou školu a Vysokou školu užitého umění ve Vídni. Obdržel Zlatý kříž za zásluhy od země Dolní Rakousko. Je výrazným účastníkem celé řady uměleckých sympozií. Věnuje se malbě a zejména grafice. Má výrazný rukopis. Ve svých několika barevných tiscích z výšky zobrazuje zejména region rakouského Weinviertlu. Od roku 1973 uskutečnil celou řadu autorských i kolektivních výstav. Žije a pracuje v Lasee.

Perokresba na plátně zobrazuje dvě věže břeclavského zámku a dva pohledy na architekturu sladovny břeclavského pivovaru. Wurmův rukopis je svěží, prací s linkou a šrafováním zkušeně modeluje architekturu, kresby mají hloubku. Pozorně si všímá detailů.

Protože obraz vznikl v rámci Výtvarného sympozia v Břeclavi, které pořádalo Městské muzeum a galerie v roce 2009, obraz se stal součástí galerijního fondu sbírek MMG.

Mgr. Nina Zháňalová