Jak se promítalo za našich dědečků

2.06.2016 - 11.09.2016

Přijďte okusit atmosféru kinosálů z dob, kdy vás uvaděčka s baterkou v ruce zavedla ke skřípějícímu sedadlu, kdy se před promítáním rozhrnula opona, a zazněl gong.

Výstava „Jak se promítalo za našich dědečků“ představí návštěvníkům zákulisí a vybavení kinosálů od 50. do 90. let minulého století. Návštěvníci si budou moci prohlédnout (mnozí i poprvé) profesionální promítací přístroje značky Meopta, které po desítky let sloužily v kinosálech po celé republice. Unikátem mezi exponáty bude instalace profesionálního promítacího stroje UM 70/35, který se vyráběl v letech 1963-73. Samotné zařízení váží více jak půl tuny.

Velkou většinu výstavních exponátů poskytla právě tato přerovská firma s více jak osmdesátiletou tradicí. Dnes sice již Meopta nevyrábí promítací zařízení, ale i tak je i nadále světovým výrobcem optiky specializujícím se na vývoj, konstrukci, výrobu a montáž optických, optomechanických a optoelektronických systémů.

Menší návštěvníky určitě zaujme malý kinosál, kde bude k dispozici několik menších promítacích přístrojů pro 8 a 16 mm film. Děti si budou moci vyzkoušet práci promítače, založit a pustit film tak, jak jej znali jejich rodiče. Připraveno je několik pohádek, krátkometrážních filmů a dokumentů.

K vidění budou i menší zařízení, jako jsou různé diaprojektory, amatérské nezvukové promítačky a pomocné aparáty (zesilovače, usměrňovače atd.) rovněž značky Meopta.

Mnohé přístroje překvapí svou elegancí a důmyslností, které jsou výsledkem kombinace optiky, přesné mechaniky a zajímavého designu.

Výstava bude zahájena slavnostním galavečerem v břeclavském kině Koruna dne 2. června a potrvá do 11. září 2016. Těšíme se na Vás.

Kurátor výstavy: Jan Mrázek