MAX ŠVABINSKÝ VÝBĚR Z DÍLA

14.06.2013 - 1.09.2013

Profesor Max Švabinský, narozený v Kroměříži roku 1873, patří mezi nejvýznamnější české výtvarné umělce dvacátého století. Po absolvování německé reálky je v roce 1891 přijat na pražskou Akademii výtvarných umění, kde studuje u profesorů M. Pirnera a především J. Mařáka. Již zde se projevuje jeho výjimečný talent. V roce 1897 odjíždí na studijní pobyt do Paříže a svůj umělecký obzor si ještě rozšiřuje cestami po Holandsku, Německu, Francii, Itálii a Belgii. Roku 1910 je jmenován profesorem na pražské Akademii a po V. Hynaisovi přebírá grafickou a speciální školu figurální malby, kterou vede do roku 1927. Patří mezi zakladatele Spolku výtvarných umělců Mánes a je též významným představitelem Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Z jeho bohaté meziválečné tvorby je nutno připomenout návrhy lunet pro Národní divadlo, kartony pro barevná okna svatovítského chrámu i četné návrhy známek, bankovek a plakátů. Byl nositelem řady vyznamenání – rytíř Řádu čestné legie, laureát ceny italské vlády za kolekci leptu, byl jmenován národním umělcem a nositelem Řádu republiky. Max Švabinský umírá ve svých 89 letech (v roce 1962) a je pochován na vyšehradském Slavíně.

Výstava v synagoze provede po celém časovém období tvorby Švabinského, díla z let 1895 až 1954, a postupně návštěvníky seznámí i různými technikami, které autor používal – akvarel, barevná křída, tuš, tužka, běloba, uhel, litografie, heliogravura, dřevoryt, suchá jehla či mezzotinta. Nejstarším vystaveným dílem bude nádherná heliogravura „Splynutí duší“ reprezentující secesní symbolismus, který vrcholí aktem „ V lese“. Ranou tvorbu dále představuje např. akvarel „Teta Máry“ z původní sbírky českého podnikatele a mecenáše Jindřicha Waldese. Hlavní část výstavy presentuje období meziválečné, zastoupené především dřevoryty. „Jan Křtitel“, cyklus „Rajské sonáty“ či „Červnové poledne“ jsou ukázky neobyčejné technické zručnosti i citu pro určitou náladu a atmosféru, kdy navazuje na pozdní impresionismus osobitého luministního ladění.

Výstava „Max Švabinský – výběr z díla“ bude ke zhlédnutí od 14. června do 1. září tohoto roku. Nenechte si ujít další z prestižního výtvarného umění v břeclavské synagoze.

Napsali o nás