Muzejní noc 4. 6. 2016

4.06.2016 (19:00) - 5.06.2016 (01:00)

Přestože se Městské muzeum a galerie Břeclav zapojuje do festivalu Muzejních nocí již sedmý rok, tak letošní ročník bude unikátní tím, že  návštěvníkům budou zpřístupněny v jednu „noc“ čtyři objekty náležející do správy MMG Břeclav. Zatím co v letech předchozích byla akce zacílena vždy jen na jeden objekt a to zejména na synagogu Břeclav či Pohansko.  Slavnostní zahájení Břeclavské muzejní noci proběhne 4. 6. 2016 v 19:00 hod. před synagogou Břeclav. Jeho součástí bude hudební překvapení připravené Břeclavským komorním orchestrem. Po slavnostním zahájení budou probíhat komentované prohlídky v synagoze a Lichtenštejnském domě.  V synagoze bude návštěvníkům k dispozici stálá expozice Židovská Břeclav a dále krátkodobá výstava J.W. Neprakta – Židovské anekdoty. V Lichtenštejnském domě  bude možnost shlédnou stálou expozici rodu Lichtenštejnů, miniatury saletů Lednicko – valtického areálu a krátkodobou výstavu účastníků projektu Young HeART (projekt MMG Břeclav pro mladé začínající umělce) ozvláštněnou videoprojekcí jednoho z účastníků projektu. V budově muzea „Pod vodárnou“ bude probíhat komentovaná prohlídka k velké letní výstavě  Kinematograf bratří Čadíků, která se bude konat u příležitosti 25. výročí jejich kinematografu. Pestrý večerní program bude připraven pro návštěvníky od 21:00 hod. až do půlnoci na zámeckém náměstí kde zazní výběr z nejlepších písní středověkých minstrelů, proběhnou ukázky královských a středověkých barokních tanců s výukou. O překvapení se postará kejklíř a nebude chybět ohňová show. Středověkou atmosféru zpestří ukázky dobových řemesel.  Zároveň s programem budou probíhat komentované prohlídky zámecké věže a ve  21:00 hod. proběhne ocenění výherců výtvarné soutěže Břeclavský plenér – výtvarné práce budou vystaveny v prostorách břeclavské zámecké věže.

Festival muzejních nocí 2016 pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky, z .s., s podporou Ministerstva kultury ČR.  Břeclavská muzejní noc je spolufinancována Jihomoravským krajem.