Muzejní noc v synagoze

24.05.2014 (19:00) - 24.05.2014 (22:00)

Již desátým rokem se v rámci naší republiky konají Festivaly muzejních nocí pořádané Asociací muzeí a galerií ČR, čímž jsme se připojili k velkým evropským městům, kde akce tohoto typu jsou již řadu let obvyklé. Jde vlastně o jednoduchý princip – muzejní instituce zůstávají otevřeny do pozdních hodin a nabídnou svým nočním návštěvníkům něco, co není v jejich denním programu běžné. Volným vstupem počínaje a speciálními akcemi konče. Cílem akce je přilákat i ty, kteří si v běžném životě čas na návštěvu muzea či galerie zatím ještě nenašli a ukázat jim, návštěva muzejní instituce může být přitom příjemně stráveným a dobře využitým časem pro celou rodinu.

Městské muzeum a galerie Břeclav se letos popáté oficiálně zúčastní tohoto muzejního festivalu a opět je noc připravena v prostorách břeclavské synagogy. Jak vyplývá z charakteru vybraného prostředí, program je koncipován jako příjemné a uvolněné setkávání, poznávání židovské kultury a historie.  K tomu má sloužit atmosféra večerní synagogy – kulturní památky, do dnešní podoby přestavěné v roce 1888 v maursko-orientálním stylu. Jaký program je tedy připraven pro návštěvníky letošní Muzejní noci v synagoze?

Úvod večera bude patřit Divadelnímu souboru Ampulka z Třebíče s krátkou úsměvnou dramatizací jedné z povídek českého humoristy židovského původu Vojtěcha Rakouse (1862-1935). Hra nás zavede na český venkov koncem 19. století, kdy i z něj mizí typičtí venkovští židovští obyvatelé se svým ortodoxním světem. Následovat bude samostatný koncert brněnské skupiny HaChucpa, do jejichž repertoáru patří hebrejské písně, písně v jidiš (jidiš byl po staletí jazykem aškenázských Židů – tedy i Židů z našeho území) a ukázky klezmerové hudby. Ta se vyvinula z lidové hudební tradice židovského osídlení východní Evropy.

Program muzejního večera bude doplněn komentovanými prohlídkami synagogy a stálé expozice „Židovská Břeclav“ a ochutnávkou košer destilátů firmy Jelínek a židovské kuchyně. Zveme nejširší veřejnost do synagogy v sobotu 24. května od 19 hodin.

PhDr. Alena Káňová