Novorozenecká košilka

7.04.2016 - 30.05.2016

Slavnostní plátěnou košilku z 20. let 20. století, získalo břeclavské muzeum darem v roce 2006, spolu s dalšími osmi oděvními součástkami určenými pro novorozence, od paní Marie Morávkové. Na košilce je drobnou bílou dírkovou výšivkou zdobený límeček a rukávky jsou zakončeny nitěnou kraječkou. V přední části košilky jsou svislé sámky a nabírání, doplněné drobnou plnou výšivkou.

Narození dítěte bylo jako mnoho jiných významných okamžiků v životě člověka opředeno lidovými pověrami a magickými rituály, které se v mnohých částech jihovýchodní Moravy zachovaly ještě v 1. polovině 20. století, a měly zajistit zdárný průběh porodu a narození zdravého dítěte.

Těhotná žena musela respektovat jisté zákazy, nesměla se např. dívat do ohně, či na srst zvířat, protože by se jí mohlo narodit dítě s tělesnou vadou. Při porodu mělo ženě pomoci rozvázání všech uzlů a tkanic na oděvu, sundání čepce a rozpletení vlasů. V domě se otevírala všechna okna a skříně a také se odemykaly zámky, aby porod proběhl snadněji.

I po příchodu dítěte na svět se prováděla řada praktik. Důležitá byla první koupel děťátka, při které se do vody dávaly různé předměty, jenž měly dítěti zajistit zdraví, sílu, krásu či hospodárnost. Po koupeli se dítě natřelo máslem, čistě obléklo a uložilo do peřinky ovázané povijanem. V minulosti se dítěti uvazovala na ručku červená stužka na ochranu před uhranutím. Červené barvě byla připisována ochranná moc, proto se na vnitřní stranu košilky vyšívalo jméno dítěte červenou bavlnkou a červená výšivka na koutní plachtě měla zajistit ochranu i šestinedělce.

Bc. Jana Štylárková