tel.: +420 519 323 050

Originální Velkomoravské šperky z Pohanska

výstava

3.07.2013 - 7.07.2013

 

 Letošní rok si připomínáme 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu, historickou událost, která výrazně ovlivnila kulturní, společenský i politický vývoj střední, jižní a jihovýchodní Evropy v 9. a 10. století. I dnes si odkaz tzv. Apoštolů Slovanů připomínají s úctou četné evropské národy.

Kromě duchovního odkazu soluňských bratří můžeme však obdivovat a seznamovat se i s hmotnými (archeologickými) nálezy, prezentující největší slávu Velké Moravy. Právě v polovině 9. století bylo i v oblasti nad soutokem Moravy s Dyjí (na místě staršího slovanského zemědělského osídlení z 6. století) vybudováno největší opevněné hradisko nížinného typu Velkomoravské říše, patřící ve své době i k největším ve střední Evropě vůbec.  V letošním roce si archeologové z Ústavu archeologie FF Masarykovy univerzity v Brně připomenout 55 let nepřetržitého bádání v této lokalitě, která přinesla četné významné nálezy – především objevení velmožského dvorce se zděným kostelem prof. Františkem Kalouskem (1958) či rotundy v severovýchodním předhradí prof. Jiřím Macháčkem (2006). Přední nálezy jsou dnes vystaveny v nové archeologické expozici na zámečku Pohansko.

Právě z hrobů kolem obou sakrálních staveb pochází i proslavené velkomoravské šperky, dosud ukryté v trezorovém depozitáři. Na pouhých pět dnů bude mít veřejnost možnost poprvé (a na dlouho dobu naposledy) spatřit dvě desítky vybraných zlatých či stříbrných náušnic, gombíků, prstenů a nákončí doby hlavního rozkvětu Velkomoravské říše. Za bezpečnostních opatření ve dnech 3. až 7. července od 10 do 17 hodin v hlavním sále zámečku Pohansko mohou návštěvníci obdivovat řemeslně dokonalé a esteticky nadčasové luxusní dobové artefakty, doplněné jejich velkoformátovými fotografiemi a dalšími, dosud nevystavovanými předměty z hrobové výbavy.

Oslavy příchodu dvou věrozvěstů vyvrcholí na Pohansku Cyrilometodějským dnem v pátek 5. července. Po celý den je připraven pohodový program pro celou rodinu – skupina historického šermu a šermířského divadla Zubři, skupina středověké hudby Bakchus a družiny věnující se době starých Slovanů 9. a 10. století. Přijměte naše pozvání na Pohansko.

 

Kurátorka výstavy: PhDr. Alena Káňová, ředitelka muzea

 

   

 

FOTOGALERIE

 

Video

 

Napsali o nás

 

PARTNEŘI

Vstupné

Muzeum pod Vodárnou 60/30 Kč
Synagoga 60/30 Kč
Lichtenštejnský dům 60/30 Kč
Zámecká věž 50/30 Kč
Zámeček Pohansko 100/50 Kč
Dny s archeologem na Pohansku 150/80 Kč