Přednáška - Slovácká brigáda 1918-1919

22.11.2016 (17:00) - 22.11.2016 (19:00)

Městské muzeum a galerie Břeclav, p. o., ve spolupráci s předsedou Klubu vojenské historie Slovácko, Bc. Lukášem Lexou, připravili přednášku na téma Slovácká brigáda 1918-1919 se zaměřením na 98. výročí obsazení Břeclavi vojáky Slovácké brigády. Součástí přednášky bude také ukázka uniforem a výstroje.

Rodící se Československo potřebovalo zajistit integritu svého území jak vojensky, tak úřednictvem loajálním novému státu. Pro území jihu Moravy sehrála klíčovou roli tzv. Slovácká brigáda, jejímiž příslušníky byli zejména muži z jižní Moravy. Význam Slovácké brigády však přesáhl region, nasazením částí brigády v Těšínském Slezsku a na Slovensku. Existence brigády do jisté míry ilustruje období vznikajícího Československa se všemi těžkostmi, které tento proces přinesl. V poslední době lze zaznamenat obrovský nárůst zájmu jednak o genealogii, ale i o hledání vojenských osudů svých předků za první světové války. Pro mnohé z nich však válka neskončila 28. říjnem 1918.

Přijďte si poslechnout o službě ve Slovácké brigádě, kterou v dané době zastávalo přes 5000 mužů z Moravy.

Přednáška se uskuteční v Muzeu pod vodárnou dne 22. listopadu 2016 od 17:00 hodin. Vstup volný!