Projekt Young HeART pokračuje výstavou dvou mladých umělkyň

28.07.2016 - 25.09.2016

Městské muzeum a galerie Břeclav v loňském roce odstartovalo projekt na podporu mladých umělců Young HeART. Do tohoto projektu přišlo 25 přihlášek, z nichž odborná komise vybrala 8 nejlepších. Tito mladí umělci se budou postupně představovat v galerii v podkroví Lichtenštejnského domu. V průběhu výstavy budou mít návštěvníci množnost hlasovat pro nejlepší dílo, nejlepšího autora vybere komise. Hlasování pro veřejnost bude probíhat formou facebookových stránek Městského muzea a galerie Břeclav, a také samozřejmě přímo na místě. Vernisáž ve čtvrtek 28. 7. odstartuje již třetí výstavu v rámci tohoto projektu. Po jedné smíšené dvojici a jedné mužské přichází na řadu dvojice umělkyň, a to Veronika Drastíková a Kateřina Cigáňová.

Veronika Drastíková (*1995) žije v Kravařích u Opavy a aktuálně je studentkou fakulty umění na Ostravské univerzitě. Její doménou je malba, zalíbení našla v akrylu, který často kombinuje s práškovými pigmenty. Její dílo má apokalyptické vyznění, zachycuje něco nestálého, technického, obrací se k lidské existenci, k její duchovní podstatě, která je často narušována kulturně civilizačními identitami. Industriální stavby komponuje společně s horizontem. Hlásí se k postromantickému uvažování, kde je dobře významově cítit autorčino rozpoložení. Svým výtvarným cyklem upozorňuje na defragmentaci a rozklad času, čímž přispívá i minimalistickou barevností, tíhnoucí k monochromatičnosti. Veronika má za sebou již několik společných výstav i jednu vlastní.

Kateřina Cigáňová (*1997), rodačka z Břeclavi je studentkou Uměleckoprůmyslové školy v Brně, kde čtvrtým rokem studuje design interiéru, nábytku a textilních doplňků. Ve studiu se chystá dále pokračovat na Západočeské univerzitě v Plzni v ateliéru design kovu a šperku. Díla, která zde vystavuje dokazují její uměleckou všestrannost a zájem o fotografii a grafiku. Její záliba je především v zachycování zvláštních a neotřelých okamžiků. Jedná se o určitý způsob pozorování jevů a lidí, jejich analýzu. Kateřina tímto zkoumá jak krásu vnější, tak vnitřní.  Ve fotografiích se zrcadlí i její záliba zručnost v počítačové grafice, která jí umožňuje fotografie dotvářet podle vlastních představ. Kateřininy fotografie jsou ukázkou kompromisu mezi klasickou fotografií a moderní grafikou, kdy ani jedno médium neubírá  na působivosti druhému, ale naopak se dotváří a podporují se navzájem.

Výstava obou autorek bude zahájena ve čtvrtek 28. 7. v 17:00 hod v Galerii v podkroví v Lichtenštejnském domě. Na vernisáž již tradičně vystoupí Štěpán Přikryl a Vojtěch Kabelka z kapely Faldatores. Přijďte se na mladé výtvarnice podívat, podpořit jejich tvorbu, nebo dát hlas své favoritce. Všechny Vás srdečně zveme!

Mgr. Nina Kuhnová