Projekt Young HeART představí další dva umělce

19.05.2016 - 17.07.2016

Projekt Young HeART představí další dva umělce

Městské muzeum a galerie Břeclav v loňském roce odstartovalo projekt na podporu mladých umělců Young HeART. Do tohoto projektu přišlo 25 přihlášek, z nichž odborná komise vybrala 8 nejlepších. Tito mladí umělci se budou postupně představovat v galerii v podkroví Lichtenštejnského domu. V průběhu výstavy budou mít návštěvníci množnost hlasovat pro nejlepší dílo, nejlepšího autora vybere komise. Hlasování pro veřejnost bude probíhat formou facebookových stránek Městského muzea a galerie Břeclav, a také samozřejmě přímo na místě.

Po příznivých ohlasech na výstavu prvních dvou umělců – Lucie Skleňákové a Lucy Bertolly, svá díla představí Jiří Dosoudil a Jan Charvát. Jiří Dosoudil, známý také pod jménem Dosy Doss, je absolventem SŠ řezbářské v Tovačově, nyní student umělecké tvorby na UPOL. Má za sebou několik výstav, v roce 2010 vyhrál českou kvalifikaci v Paint clubu Battle tour, v roce 2014 se zúčastnil festivalu Vzáří, a to s projektem Be light, Be alive. Je členem umělecké skupiny Chaoscompany. Jiří Dosoudil ve své tvorbě využívá především sprej, zajímá jej i kresba, malba a grafika. Rád pracuje s nalezenými materiály, kterým vdechuje nový život. Jeho díla jsou převážně abstraktní, velkou roli v jeho díle tvoří černá barva.

Jan Charvát absolvoval vizuální tvorbu a galerijní pedagogiku na Katedře výtvarné výchovy MU, v současné době je studentem doktorského studijního programu. V disertační práci se věnuje možnostem propojení výuky výtvarné výchovy s moderními technologiemi. Zkoumá stavební principy virtuální a rozšířené reality a aplikovatelnost těchto technologií v umění. Zajímá jej potenciál nových médií, především videa. Je fascinován motivem cesty, která tvoří základ všech jeho děl. V posledních dílech řeší rovněž aktuální otázku proměny vnímání v digitalizované společnosti 21. století.

Výstava obou autorů, za kterými stojí originální projekty umění 21. století, bude zahájena ve čtvrtek 19. 5. v 17:00 hod v galerii v podkroví v Lichtenštejnském domě. Přijďte se na mladé umělce podívat, podpořit jejich tvorbu, nebo dát hlas svému favoritovi. Všechny Vás srdečně zveme!

Mgr. Nina Kuhnová

Kurátorka výstavy a autorka projektu