Slavnostní galavečer - Báječné filmové léto

2.06.2016 (18:00) - 2.06.2016 (22:00)

Městské muzeum a galerie Břeclav připravilo pro toto léto festival Báječné filmové léto. Po celé léto budou v Břeclavi probíhat kulturní akce, které budou spjaty s českým filmem. Celá akce bude zahájena slavnostním galavečerem 2. 6. 2016, kterým provede režisér Cyril Podolský a herec Pavel Nový. Součástí galavečera bude i slavnostní premiéra nového českého filmu Děda s Františkem Segradem v hlavní roli. František Segrado v průběhu večera vystoupí společně s hudebníkem Davidem Rotterem, mezi dalšími významnými hosty budou tvůrci filmu Děda. Hostem akce bude i Bolek Polívka. Celá akce je veřejnosti přístupná. Galavečer bude i symbolickým zahájením výstavy Jak se promítala za našich dědečků, výstava k 25. výročí Čadíkova potulného kinematografu. V muzeu pod vodárnou budou představeny historické promítací stroje, které na výstavu zapůjčila společnost Meopta, návštěvníci budou moci shlédnout dobové vybavení kinosálu, promítací místnost a další kinematografické předměty ze sbírky Pavla Čadíka a Stanislava Feita.

V průběhu léta nás čeká několik dalších akcí. 17. 6. proběhne v synagoze beseda s filmovým historikem, teoretikem a sběratelem Vítkem Tichým, a to na téma Česká letní komedie v kontextu českých filmových dějin. Další beseda s významným českým filmovým historikem a znalcem Pavlem Taussigem proběhne 9. 9., tentokrát zavzpomíná na českého legendárního herce Huga Hasse.

Probíhat budou i besedy s filmovými tvůrci. Bohatý seznam hostů z řad filmových tvůrců, herců a režisérů si připravil Cyril Podolský, který v kině Koruna povede Báječné filmové večery s hosty, a to v termínech 24. 6., 8. 7., 5. 8. a 16. 9.

Součástí festivalu bude i letní kino, které netradičně proběhne na zámečku Pohansko. Filmy promítané Pavlem Čadíkem budou z tvorby významného českého režiséra a kameramana F. A. Brabce, který zde před dvaceti lety natáčel Krále Ubu. F. A. Brabec na Pohansko osobně přijede a s manželkou, kostýmní výtvarnicí Jaroslavou Brabcovou Pecharovou na film zavzpomíná. Letní kino bude na Pohansku ve dnech 12. – 16. 7.

Na své si přijdou i rodiny s dětmi. V muzeu pod vodárnou proběhnou tři workshopy s Cyrilem Podolským, při kterých si rodiny s dětmi mohou zkusit animovat vlastní krátký film, který si samozřejmě jako památku mohou odnést. K výstavě kinematografu proběhnou i tradiční dětské dílničky a to v termínu 9. - 12. 8. Součástí celého filmového léta budou kulturní soboty před kinem, kde nás po celé báječné léto budou bavit představení divadelních spolků a hudební vystoupení. Bližší informace naleznete na webových stránkách muzea www.muzeumbv.cz nebo na facebooku. Těšíme se s Vámi a všechny Vás srdečně zveme!