VÁŽKY NA JIH OD BŘECLAVI 2024

9.10.2024 - 17.11.2024

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ DANA BÁRTY – VÁŽKY NA JIH OD BŘECLAVI

Dan Bárta, kterého většina zná jako oceňovaného zpěváka, textaře a skladatele, se vedle své hudební kariéry věnuje také méně známé, avšak fascinující zálibě – fotografování vážek. Tento zájem ho dovedl až k vystavování svých fotografií na několika autorských výstavách, například v pražské Galerii a literární kavárně knihkupectví Academia, v Brně, Ostravě, Starém Plzenci či Kladně.

V roce 2008 Bárta spolupracoval s biology Alešem Dolným a Filipem Harabišem na vydání monografie Vážky České republiky. Tato publikace, která je první svého druhu v češtině, získala ocenění jako nejlepší přírodovědecká encyklopedie roku a stala se cenným zdrojem informací pro milovníky přírody.

Bártovy fotografie vážek byly rovněž publikovány v populárně-vědeckém časopise Živa, a jeho přínos v této oblasti byl oceněn i pojmenováním šídla Gynacantha bartai po jeho osobě.

V roce 2017 získal cenu rektora Ostravské univerzity za svůj výzkum vážek, který vyústil v mimořádnou vědeckovýzkumnou činnost. Společně s vědci z Ostravské univerzity Bárta vyvinul mobilní aplikaci Lovec vážek CZ, která umožňuje široké veřejnosti snadno identifikovat různé druhy vážek a přispět tak k jejich ochraně.

Zveme vás, abyste se ponořili do tohoto jedinečného světa vážek prostřednictvím objektivu Dana Bárty a objevili krásu a rozmanitost těchto fascinujících tvorů, jak ji zachytil on sám. Výstavu můžete navštívit v břeclavské synagoze od 9.10. do 17.11.2024.