Velikonoční korespondenční lístek z roku 1916

4.03.2015 - 30.04.2015

V dalším vydání Předmětů ze sbírek si představíme předmět spojený s blížícími se Velikonocemi a zároveň s nejnovějším výstavním projektem Městského muzea a galerie Břeclav. Jde o korespondenční lístek z roku 1916. Jeho výběr není náhodný – MMG Břeclav od 21. května chystá společně s Klubem vojenské historie Břeclav výstavu o. 1. světové válce na Břeclavsku. Součástí této výstavy budou i dokumenty z rodinných pozůstalostí, obsahující dopisy a vzkazy z fronty. Proto jsme si dovolili vám představit kuriózní předmět, který nás samotné překvapil.

Jedná se o korespondenční lístek, zaslaný dne 16. dubna 1916 z vojenské nemocnice. Blíže neznámý J. Navrátil zaslal tento korespondenční lístek své sestře Marii Navrátilové do Hlinska. Korespondenční lístek nese razítko K. u. K. Räudespital der 8. K. T. D., čili nemocnice léčící svrab. Odesílatel píše sestře, že už je zdráv a ať pozdravuje rodinu a přátelé. Na zadní straně lístku je názorná ukázka válečné deziluze – velikonoční zajíc, jemuž za zády vybuchuje dělostřelecká palba. Ta je metaforicky zobrazena s jistým cynickým podtónem jako velikonoční vejce, tříštící se zajíci přímo za zády. Jedno z „vajec“ nese nápis poslední den, což lze opět interpretovat s černým smyslem pro humor jako odkaz na nekončící válečný konflikt, který měl být „do švestek 1914“ vyřešen. Korespondenční lístek tak představuje nejen doklad osobní komunikace válkou odloučených členů rodiny, ale také grafické vyobrazení válečného běsnění a do té doby nejhoršího válečného konfliktu všech dob.

Mgr. Hana Prymusová