Vyšívaný obojek z Hrušek

23.09.2015 - 1.11.2015

Pro oblast Podluží, nejjižnějšího regionu Slovácka, je u lidového oděvu velmi typická jemná bílá výšivka.  Prezentovaný ženský obojek se do muzejních sbírek dostal v roce 1999, pochází ze 40. let 20. století z Hrušek. Spolu s dalšími 92 kusy tvoří velmi hodnotnou a ojedinělou sbírku, která reflektuje vývoj lidové výšivky v okolí Břeclavi. Obojek oblékaly jak svobodné, tak vdané. Žena si jej kladla na ramena a uvazovala pod krkem šňůrkou, nebo sepnula špendlíkem. Druh použitého materiálu, bohatost výšivky, případně krajka po vnějším obvodu určovala míru svátečnosti daného oděvního kusu. Obojek vybraný z fondu lidového textilu patří mezi nejsvátečnější. Takový nosila svobodná děvčata ke slavnostnímu kroji. Jemná výšivka s květinovými motivy je aplikovaná na tylu, který je všitý do základu z jemného plátna. Vnitřní okraj je zdobený pilečkou a ažurou, vnější okraj zdobí ručně paličkovaná vláčková krajka. Obojek u slavnostního oděvu by měl tvořit harmonický celek s taclemi (zdobný prvek na rukávcích) a fěrtochem (přední zástěra). Dívka vždy dbala, aby byl na taclích, fěrtochu i obojku aplikovaný podobný typ výšivky a hlavně vnější krajky.

Mgr. Kateřina Zigáčková