XXV. Břeclavské svatováclavské slavnosti

15.09.2016 - 25.09.2016

Břeclav spojí čtvrtletí oslav s Jožkou Černým i Václavem Neckářem

Břeclav - Svatováclavské slavnosti v Břeclavi letos oslaví pětadvacet let od svého vzniku. Městské muzeum, jehož kulturní oddělení se od loňska stará o společenské vyžití ve městě, připravilo pestrý program, který myslí jak na milovníky folkloru a populární hudby, tak na rodiny s dětmi. O výjimečnosti výročí akce pro Břeclav svědčí také galakoncert pěvecké legendy Jožky Černého, který v pátek 16. září v tamním domě kultury oslaví sedmdesát let své kariéry a zahájí očekávání městských slavností. Ty pak tradičně probudí k životu podzámčí i centrum města od 23. do 25. září.

Páteční program bude stejně jako v předchozích letech spojený s odpoledním bleším trhem, následovným stavěním máje a večerním festivalem místních kapel na louce pod zámkem. Kromě mladých sestav Nechce se nám z Lanžhota a domácích Emplane zahrají například učitelé z tamního gymnázia pod známou značkou The Teachers anebo Depeche Mode revival z Mikulova. Veselo bude také v domě školství, kde lidi potěší tradiční košt vín. Ke zhlédnutí tam bude rovněž vernisáž děl vzniklých na pátém ročníku Břeclavského dřevosochání, které si letos dalo za téma oslavu mateřství. Místní umělci budou ze dřeva tvořit sochy u domu školství přímo před zraky kolemjdoucích již od pondělí 19. září.

Víkend pod břeclavským zámkem odstartuje již dopoledne tradičním jarmarkem a programem pro děti. Čiperkové jim přivezou známé písničky a říkanky, Zdeněk a Týna pak oživí svůj oblíbený televizní program Hýbánky. O půl dvanácté pak potěší děti bejbypankový revival Kašpárka v rohlíku z Kyjova. Hodinu po poledni zapěje z hlavního pódia soubor z partnerského města Lysá nad Labem, které pak vystřídá místní folková kapela Yantar. Ve čtvrt na čtyři rozbalí své žesťové nástroje talentovaný břeclavský jazzový orchestr Flash Band, fanoušky folkrocku potom potěší kapela Pozdní sběr z Brna. V přestávkách mezi kapelami dojde také na vystoupení domácích tanečních center Actiwity D.C. a E.M. Dancers s N.C.O.D.

V šest hodin večer zazpívá Břeclavi nová postava české populární hudby Pavel Calta s kapelou. Dvě hodiny poté jej však vystřídá hlavní hvězda slavností, známý zpěvák a herec Václav Neckář, s nímž lidé zavzpomínají na hity jako Lékořice, Mýdlový princ nebo Tu kytaru jsem koupil kvůli Tobě. Osobnost spojená i s oscarovým filmem Ostře sledované vlaky nebo nesmrtelnou pohádkou Šíleně smutná princezna se Břeclavi představí se svou svou kapelou Bacily. Závěr sobotní hudební přehlídky bude patřit revivalu české rockové sestavy z 90. let s názvem Wanastovi Vjecy, který bude končit až před půlnocí.

Nedělní folklorní program předznamená už páteční konference a sobotní burza krojů v městské knihovně. Očekávaný průvod v krojích centrem města však vyrazí jako vždy ve dvě hodiny odpoledne od gymnázia. V cíli průvodu pod zámkem pak zahájí hodovou zábavu s chasou, městskými slováckými krúžky, folklorními soubory a dechovou hudbou Pivoňka. Vyvrcholením bude koncert legendární dechovky Mistříňanka o půl šesté večer. Nedílnou součástí programu bude nedělní přehlídka dětských folklorních souborů z České republiky i zahraničí, která začne o půl čtvrté na zámeckém nádvoří.

Po celý víkend budou moci lidé zavítat také na vyhlídku z věže zámku. V břeclavské synagoze budou k vidění historické filmové plakáty, v muzeu se zase představí místní sochař František Varga. Ten výstavu s názvem Kov vetkaný do dřeva zahájí již ve čtvrtek před slavnostmi na slavností vernisáži v pět hodin odpoledne. Na většinu částí programu 25. ročníku Břeclavských svatováclavských slavností bude vstup opět bezplatný. (tz)