Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací
tel.: +420 519 323 050

Židovské anekdoty Neprakta

výstava

14.04.2016 - 9.06.2016

 

Výstava připomene osud Jiřího Wintera Neprakty

Městské muzeum a galerie Břeclav připravuje výstavu Jiřího Wintera Neprakty, známého českého ilustrátora, kreslíře, karikaturisty a humoristy. Ilustrované anekdoty i tématika závažnějšíh9 charakteru, poznamenaná jeho pobytem v koncentračním táboře, bude k vidění v synagoze, a to od 14. 4. až do 5. 6. 2016.

Výstava vzniká ve spolupráci s Danielou Pavlatovou, vdovou po J. W. Nepraktovi, která s velkým zájmem spravuje jeho dílo a stará se, aby odkaz známého ilustrátora zůstal stále živý. Jiří Winter, zvaný Neprakta, se narodil 12. července 1924 do rodiny pražského skláře. S otcem často chodíval zasklívat akvária do pražské ZOO, kde objevil kouzlo přírody a stal se vášnivým přírodovědcem. Později studoval grafiku a přírodovědu, což se promítlo do jeho celoživotní tvorby. Kontinuita jeho tvorby byla narušena 2. světovou válkou, během níž se díky svému židovskému původu dostal do koncentračního tábora. Společně se svojí maminkou jako jediný válku přežil. Po válce se začal naplno věnovat kresbě, pochopil však, že přírodovědecké obrázky jej neuživí, a tak se začal věnovat karikatuře.

Jeho obrázky tematicky obsahují široký záběr, kromě přírody zachycoval biblická témata, sexuální humoristické výjevy, strašidla, historické motivy, vždy však s nutnou dávkou humoru a nadsázky. Proslul také jako ilustrátor knih Miroslava Švandrlíka. Na svém kontě má kolem 40 tisíc kreslených vtipů, což mu vyneslo i zápis do Guinessovy knihy rekordů.

V synagoze bude představen pouhý zlomek jeho tvorby, kromě humoristické kresby bude představena i tvorba vážnější, a to skicy, které vytvořil v koncentračním táboře, a které uchovával po celou dobu svého pobytu zde.

 

Mgr. Nina Kuhnová, kurátorka výstavy

 

                                                                       

FOTOGALERIE

Video

Vstupné

Synagoga 50/25 Kč
Zámeček Pohansko 50/25 Kč
Lichtenštejnský dům 50/25 Kč
Zámecká věž 40/20 Kč